ИЗРАБОТКА НА УЕБ САЙТОВЕ И ОНЛАЙН МАГАЗИНИ
Информация -> Разлики между CMS, блог, уеб редактор и сайт-строител
Разлики между система за управление на съдържанието /CMS/,
блог, уеб редактор и сайт-строител
Използване на сайт-строител /Site Builder/
Някои фирми, които предоставят уеб хостинг понякога предлагат и програма "сайт-строител". За да създадете своя уеб сайт, обикновено трябва да използвате вашия уеб браузър, да влезете в сайта на уеб хостинг фирмата и да проектирате уеб сайта си директно там.
Защо е съблазнително да използвате сайт-строител?
1. Предварително вградени шаблони
Всеки сайт-строител предлага предварително вградени шаблони за вашият уеб сайт, които са на
разположение за употреба, и които можете да персонализирате в по-голяма или по-малка степен. По тази
причина не трябва да мислите за дизайна на сайта. Просто трябва да изберете външния вид, които искате
да имате.
2. Води ви стъпка по стъпка
Сайт-строителят обикновено ви води стъпка по стъпка от избора на дизайн до въвеждането на информацията
във вашия сайт. Това дава на потребителя впечатление, че целият процес е много лесен.
3. Не е нужно да качвате файлове
Онлайн сайт-строителя създава файловете директно във вашия уеб хостинг акаунт и страниците автоматично
се свързват с вашия сайт. За начинаещите процеса на качване на сайта изглежда труден, объркващ, а
понякога и обезсърчително бавен.
Офлайн сайт-строителя няма това предимство.
Защо не трябва да използвате сайт-строител, ако можете?
1. Не можете да променяте вашия уеб хостинг
Шаблоните и графиките, които се използват от сайт-строителя са защитени с авторски права и са
лицензирани за използване на точно определения уеб хостинг. По тази причина не е възможно уеб сайта да
се премести на друг уеб хостинг и да продължи да използва предишния шаблон. Това е най-сериозният
проблем, защото е възможно хостинг компанията да влоши качеството на предлаганите услуги, или
необосновано да увеличи цените, или дори излезе от бизнеса.
2. Липса на гъвкавост
Изграждането на уеб сайт чрез сайт-строител е лесно, но разработването на един уеб сайт е повече от
създаването на приятен визуален вид. Има далеч по-важни аспекти като бързо зареждане на уеб сайта,
лесна навигация и по-добро класиране при резултатите на търсачките. Когато научите повече за тези неща,
вие ще искате да промените вашия сайт, но това ще се окаже невъзможно.
3. Невъзможност за прехвърляне на уменията
Умения, които сте придобили при работа със сайт-строителя не могат да се прехвърлят, тъй като всяка уеб
хостинг компания използва различен сайт-строител. И всеки път ще се наложи да разучавате нова програма.
Използване на уеб редактор или текстов редактор
При този метод използвате програма, наречена "редактор" /уеб редактор или обикновен текстов редактор/. Програмата трябва да бъде инсталирана на собственият ви компютър и чред нея създавате уеб страниците. Едва когато сте направили страницата я прехвърляте към вашия уеб сайт в Интернет.
Уеб редактор е Dreamweaver. Обикновен текстов редактор е Notepad, който се инсталира заедно с Windows. Обикновен текстов редактор може да се използва само когато знаете програмни езици /например: HTML, CSS, JavaScript и др./ и самостоятелно ще програмирате своя уеб сайт. В противен случай трябва да използвате уеб редактор.
Да се научите да използвате уеб редактор като Dreamweaver изисква да инвестирате малко време в самото начало преди да качите вашия сайт в Интернет. Но аз мисля, че си струва усилията, тъй като дългосрочните ползи са повече:
1.Имате контрол над дизайна на вашия уеб сайт.
2.Усвоявате умения, които могат да се прехвърлят.
3.Можете да преместите вашия сайт към всяка уеб хостинг фирма, която си изберете.
Да работите с уеб редактор като Dreamweaver всъщност не е толкова трудно, колкото си мислите. Ако следвате моите статии, можете да имате напълно функционален уеб сайт в рамките на 6 стъпки:
Dreamweaver - Как да създадете уеб сайт
Dreamweaver - Как да добавяте изображения
Dreamweaver - Как да променяте шрифтове и цветове
Dreamweaver - Как да добавяте хипервръзки и менюта
Dreamweaver - Как да създадете шаблон за управление на уеб сайта
Dreamweaver - Публикуване на уеб сайта
Използване на система за управление на съдържанието /CMS/
Система за управление на съдържанието /CMS/, по същество е просто софтуер, който се инсталира на компютъра на вашия уеб хостинг, където се намира вашия сайт. Чрез браузъра си влизате във вашия уеб хостинг акаунт и чрез тази програма /CMS/ добавяте статии, снимки или нещо друго към вашия сайт.
Предимство на CMS е, че не сте обвързани с вашият уеб хостинг. Ако се наложи да промените хостинга, може да прехвърлите целия сайт, включително и системата за управление на съдържанието.
От друга страна, системите за управление на съдържанието също имат свои собствени недостатъци. Например, те рядко имат огромен набор от шаблони за уеб дизайн. Въпреки това, ако използвате CMS платформа, която е много популярна, вероятно можете да намерите някои безплатни шаблони в Интернет.
Освен това преди да се пристъпи към използване, CMS платформата трябва да се инсталира на вашия уеб хостинг и да се конфигурира за вашият сайт, което изисква определени познания.
И не на последно място, CMS платформата използва повече ресурси на уеб сървъра, поради което може да се наложи да ползвате по-скъп уеб хостинг план.
Използване на софтуер за блогове
Софтуерът за блогове е подмножество на CMS софтуера. Тоест, той е подобен на CMS, с изключение на това, че има по-малко функции, тъй като е предназначен предимно за хора, които просто искат да пишат кратки статии.
С други думи, обикновено трябва да инсталирате софтуер на компютъра на вашия уеб хостинг по същия начин, както се прави при CMS. Всички други предимства и недостатъци на CMS, които споменах по-горе са приложими и тук.
И така, какво да изберете?
Аз няма да ви кажа кой метод да използвате за да създадете вашия уеб сайт, но ще ви предложа няколко насоки, които могат да помогнат в избора ви.
• Ще се добавят ли нови страници към вашият сайт редовно?
Първият въпрос, който трябва да си зададете, е дали често ще се добавят нови страници към вашият уеб сайт. Имайте предвид, че аз не говоря за актуализиране на информацията за съществуваща страница, а за добавяне на изцяло нови страници.
Например, ако смятате да пишете нови статии всяка седмица, то може да считате, че ще добавяте нови страници към вашия сайт регулярно.
От друга страна, ако чрез уеб сайта ще продавате или рекламирате вашите стоки, то вероятно няма да се добавяте много нови страници след първоначалното създаване на уеб сайта. По-често ще обновявате и променяте съдържанието на съществуващи страници, а добавянето на нови страници ще бъде рядко.
За създаване на уеб сайтове, които рядко имат нови страници е по-добре да се използва уеб редактор. Използването на CMS платформа в този случай е неоправдано, тъй като няма да се възползвате от нейните възможности, а ще доведе до излишно оскъпяване на уеб сайта. Един уеб редактор ви позволява да обновявате вашият сайт много по-лесно, отколкото с помощта на една CMS платформа.
Фактът, че вашия сайт се променя често, не означава, че задължително трябва да се използва CMS платформа. Това не е или-или ситуация. Към CMS платформата трябва да се ориентирате, ако и други фактори натежават в тази посока.
• Ще пишете ли в блог?
Ако пишете в блог, най-лесното решение е да използвате програма за блогване. Софтуерът за блогове предоставя много полезни функции, което го прави удобен и лесен за писане на кратки статии. Тук не ви препоръчвам да използвате уеб редактор. В момента WordPress най-често се използва за блогове.
• Ще се работи от един компютър или от различни компютри?
Ако пътувате много, и не винаги сте в състояние да използвате своя компютър, то използването на CMS платформа ще ви даде възможност да поддържате вашия сайт, докато се намират далеч. Тъй като CMS платформата е инсталирана на заедно с вашия сайт, вие не се нуждаят от специален софтуер на компютъра, който използвате, за да добавите нови страници или да направите промени в съществуващите страници. Всичко, от което се нуждаете е уеб браузър, и можете да редактирате сайта си от всеки компютър.
• Искате ли пълен контрол над външния вид на вашият уеб сайт?
Ако използвате CMS платформа обикновено не можете напълно да контролира външния вид на вашия сайт. Обикновено се използат шаблони, които се променят в някаква степен. За да използвате свой собствен дизайн трябва да знаете как се пише код в HTML, CSS и PHP и да вмъкнете някакъв PHP код на избрани места в страницата си в суров режим на HTML.
• Ще има ли вашият сайт много автори?
Ако вашият сайт ще има много автори, които самостоятелно ще променят и добавят различни страници на уеб сайта, то е препоръчително да използвате CMS платформа. Когато казвам много автори, имам предвид всеки човек да има достъп до уеб сайта за да добавя и променя страници от собственият си компютър. В такъв случай, координацията може да бъде трудна, ако всеки от тях използва свой собствен уеб редактор. CMS платформата прави нещата по-лесни.
• Нито един метод не е по-лесен от другите
Повечето хора, когато за пръв път се сблъскват със създаване на уеб сайт търсят метод чрез който това да стане по-лесно. Лошата новина е, че никой от методите в действителност не е по-лесен от другите. Онлайн сайт-строителя изглежда по-лесен на пръв поглед, но затруднява развитието на сайта и причинява сериозни проблеми в дългосрочен план. Системата за управление на съдържанието изглежда лесна, но като цяло е доста трудна за начинаещите, тъй като вие трябва да се потопите в много технически подробности още в самото начало. Използването на уеб редактор изглежда трудно в началото, но всъщност става по-лесно като напреднете. Ако сте начинащ и всичко е ново за вас, то няма да намерите "лесен" метод и ще установите, че нищо не може да бъде постигнато без малко усилия и учене.